נעם מלוטם

אענה לך בהקדם האפשרי

06:44 PM

היי, אני נעם מלוטם. איך אפשר לעזור לך?

Chat


name

email/phone

message


חזרה

שחור בעיניים

בלוג זה פורסם לראשונה ללקוחות Manager's GPS לפיתוח מנהלים: כלים ניהוליים בדיגיטל.
מה זה אומר כלים ניהוליים ב-Mgps? כדאי שתכירו>>

ב-17 בפברואר נפלטו אל חופי ישראל עשרות טונות של זפת, אירוע המוגדר כאחד האסונות האקולוגים החמורים שידעה המדינה. חודש לאחר המקרה, נראה כי הסוגייה הסביבתית מדוברת יותר מתמיד: בחדשות, במדיה החברתית ובמסדרונות הממשלה. מי שמוודא כי הסוגייה נשארת על סדר היום במלוא המרץ, אלו ארגונים סביבתיים אשר חרטו על דגלם לשמור על הכדור. ארגונים אלה פעילים כבר עשרות שנים, מובילים מאבקים, מקדמים חוקים ומנהלים קמפיינים משני תודעה. על אף העשייה העיקשת, ארוכת השנים, תקציבים בסך עשרות מיליוני שקלים אשר נמצאו על השולחן במשך שנים,
נתקעו בדרך ולא הגיעו לידי הארגונים הפעילים.
ואז הגיע אסון הנפט. בתוך שבוע מהאירוע, הועברו לגופים הסביבתיים התקציבים המובטחים.

איך ארגוני סביבה מינפו את אסון הנפט בחופים? | 4 שיעורים מעניינים על ניצול הזדמנויות

  1. הזדמנויות צריך לזהות | בעולם ההשקעות נוהגים לומר שאם כולם מדברים על משהו, איחרתם את המועד, כלומר – ההזדמנויות המשמעותיות אינן כתובות על הקיר, הן לרוב יגיעו בתחפושת של משבר, אתגר או דלת שנסגרת. ארגוני הסביבה השכילו לזהות את האסון כנקודה קריטית למינוף פועלם ולהגברת השיח הציבורי בנושאים סביבתיים. ניתן לטעון כי גם המומנטום של הבחירות הקרבות ובאות היטיב עם קידום הנושא והשארתו בכותרות, מאחר ותקופה זו מתאפיינת במוטיבציה פוליטית רבה. גם בעולם הניהול אנחנו יכולים למצוא את עצמנו עובדים במרץ על נושא "ללא רייטינג", עד שתגיע ההזדמנות האחת, שאם נזהה אותה, נוכל למקם את הנושא בקדמת הבמה.
  2. הכנת הקרקע | סביר כי אם הצעות החוק לא היו מונחות על שולחנם של הפוליטיקאים מיד לאחר הגעת הזפת לחופים, מיליוני השקלים שהועברו לטיפול בנושאים סביבתיים היו מתעכבים, או מגיעים בחלקם. רוצים למנף הזדמנות? היו ערוכים ומוכנים אליה מבעוד מועד, כך שכשיבשילו התנאים תוכלו לפעול.
  3. הכו בברזל בעודו חם | בעתות משבר, החלטות משמעותיות מתקבלות מהר ממה שרבים חושבים וזמן התגובה הוא קריטי. ארגוני הסביבה פעלו מיד עם הגעת הזפת לחופים, מה שאולי הגביר את הדחיפות לקבל החלטות גם בצד השני. בדומה לכך, גם בעולם העבודה, אם אנחנו רוצים לקדם נושא שבוער לנו – מומלץ לנסות להגיב לפני שהארגון עובר להתעסק בנושא הבוער הבא.
  4. שותפים למסע | לרוב לא נוכל לקדם לבד את המטרות והשינוי שאנו רוצים לייצר, נצטרך שותפים לדרך. במקרה הנוכחי, ארגוני סביבה שונים התאחדו ובכך הגדילו את כוחם, הם השאירו את הנושא בכותרות באמצעות רתימת אנשי תקשורת, יצרו שיתופי פעולה עם ראשי ערים שחופיהם נפגעו מהאסון ופנו כמקשה אחת אל חברי כנסת. חשוב להבין מי אלו שחולקים איתנו את אותם אינטרסים, את מי השינוי יכול לשרת ואצל מי נמצא הכוח להוביל איתנו את השינוי.

ועכשיו אתם: הזדמנות גדולה נובעת הרבה פעמים דווקא מנפילה, או מאסון. האם תדעו לזהות אותה כאשר היא תגיע?

Explore more

Blog

סקר לוטם

סקר שיזמה לוטם ונערך באמצעות מכון המחקר רושינק אסטרטגיה, מצא כי למלחמת חרבות ברזל השפעה משמעותית על מצב העובדים והמנהלים.ות במשק.  

רוצה לקרוא
Special

Lotem Hub

סטודנטים בתחומי הייעוץ הניהולי? בלוטם אסטרטגיות לפיתוח ארגונים, חברת הייעוץ המובילה בישראל, תוכלו להשתלב במשרת סטודנט ולקחת חלק משמעותי בפרויקטים מגוונים. Lotem Hub הינה חממה להתנסות ולמידה עם תמיכה ומנטורינג של בכירים ומנוסים בתחום.

רוצה לקרוא
Blog

יורגן קלופ מאמן את כולנו למנהיגות יוצאת דופן

השבוע (19.5.2024) סיים יורגן קלופ את תפקידו כמאמן קבוצת הכדורגל ליברפול, לאחר כמעט עשור. הוא לקח קבוצה מפוררת וחסרת תקווה, והביא אותה לזכייה באליפות אנגליה, אליפות אירופה ועוד כמה גביעים שאסף בדרך. אבל קלופ הוא יותר ממאמן כדורגל עטור הישגים, הוא זן נדיר של מאמן שהפך למנהיג של קבוצה, מועדון וקהילה. הוא שינה ועיצב מחדש את התרבות הארגונית של ליברפול, נטע אמונה בשחקנים ובאוהדים, ויצר חיבור מרגש עם העיר וקהילת הכדורגל כולה.

רוצה לקרוא

תפריט נגישות