נעם מלוטם

אענה לך בהקדם האפשרי

03:05 PM

היי, אני נעם מלוטם. איך אפשר לעזור לך?

Chat


name

email/phone

message


חזרה

מנהיגות – לא מה שחשבת

אתמול התקיימה בכנס ה-ASTD הרצאה של פרופסור ג'ים קולינס, חוקר מוביל בעולם המנהיגות, אשר כתב, בין השאר, את הספרים – "גלגל התנופה – מטוב למצוין" ו"לנצח נבנו" (בעברית בהוצאת פקר).

פרופ' קולינס נתן את הרצאתו למליאת כלל משתתפי הכנס. מדובר ב-8,000 איש אשר התקבצו באולם כנסים ענק להרצאה מרתקת, ולא פחות מזה – ל-SHOW  בלתי רגיל שהחל במופע אקרובטי אנרגטי, מוזיקה, תאורה דרמטית, תרגום סימולטני ל-3 שפות, פרסומות סמויות וגם כריזמה ורטוריקה מהוקצעת. אמריקה.

הדבר הכי חזק שאני לוקחת מההרצאה זה המענה לשאלה – מהו ה-X פקטור, הממד הקריטי, אשר מבחין בין מנהיגים טובים לבין מנהיגים מצוינים? קולינס תיאר תוצאות מחקרים מהעשור האחרון, אשר בחנו את המנהיגים של החברות המצליחות ביותר בעולם, והמסקנות שלו מרתקות:

  1. להיות מצוין אינו קשור לנסיבות החיצוניות. הנטייה הטבעית שלנו היא להאמין שבנסיבות שוק מסוימות או תחת השפעות גיאופוליטיות כאלה ואחרות – נוצרות או נחסמות ההזדמנויות של החברה להצליח. התשובה המחקרית היא שאנחנו טועים. זה לא שזה לא משפיע, אבל השאלה היא מה אתה כמנהיג עושה עם זה. קולינס בדק למשל, בהקשר זה, האם למנהיגים המוצלחים ביותר היה יותר 'מזל' מלאחרים (מזל הוגדר כ'אירוע' – שלא גרמת לו, שיש לו פוטנציאל להשפעה חיובית או שלילית ויש בו אלמנטים של הפתעה)? התשובה של המחקר הייתה – לא, המנהיגים המוצלחים ביותר אינם ברי מזל. ההבדל שנמצא היה טמון במה הם עשו עם אירועי המזל האלה.
  2. המרכיב הכי משמעותי, ה-X פקטור של עולם המנהיגות הוא אינו כריזמה. הוא גם אינו אגו בריא, בטחון עצמי או דחף חזק להצלחה. כל אלו חשובים מאד, אבל יש אותם להרבה מאד מנהלים ומנהיגים מסביבנו. המחקר מראה שהמרכיב הייחודי הנוסף הוא צניעות. כן, צניעות. הצניעות לדעת לבחור אנשים טובים ממך לתפקידים ניהוליים בכירים, היכולת לשאול אנשים מה הם חושבים על פני להגיד להם מה אתה חושב, היכולת לפקפק בעצמך וגם היכולת לשרת מטרות ותהליכים שיישארו אחריך בארגון….

אז כמה מנהיגים כאלה יש מסביבנו? לא הרבה, אבל יש.

המסקנה המעודדת של קולינס היא שבתהליך הדרגתי ומנוהל אפשר בהחלט לפתח מנהיגים כאלה וזה כבר התפקיד שלנו.

נכתב על ידי נטע רביד גולן.

*נטע רביד גולן היא יועצת ארגונית ומנהלת תחום משאבי אנוש ב"לוטם"

Explore more

Blog

סקר לוטם

על הסקר סקר שיזמה לוטם ונערך באמצעות מכון המחקר רושינק אסטרטגיה, מצא כי למלחמת חרבות ברזל השפעה משמעותית על מצב העובדים והמנהלים.ות במשק.   זוהי אחת מהתקופות הקשות בתולדות מדינת ישראל. על פי הסקר שהובלנו, כ-19% זוהו כמעגל ישיר של נפגעים/מפונים וכ- 24% זוהו כמעגל ראשון של משרתי מילואים. יחד עם זאת, בשוק הארגוני נדמה כי […]

רוצה לקרוא
Special

Lotem Hub

סטודנטים בתחומי הייעוץ הניהולי? בלוטם אסטרטגיות לפיתוח ארגונים, חברת הייעוץ המובילה בישראל, תוכלו להשתלב במשרת סטודנט ולקחת חלק משמעותי בפרויקטים מגוונים. Lotem Hub הינה חממה להתנסות ולמידה עם תמיכה ומנטורינג של בכירים ומנוסים בתחום.

רוצה לקרוא
Blog

יורגן קלופ מאמן את כולנו למנהיגות יוצאת דופן

השבוע (19.5.2024) סיים יורגן קלופ את תפקידו כמאמן קבוצת הכדורגל ליברפול, לאחר כמעט עשור. הוא לקח קבוצה מפוררת וחסרת תקווה, והביא אותה לזכייה באליפות אנגליה, אליפות אירופה ועוד כמה גביעים שאסף בדרך. אבל קלופ הוא יותר ממאמן כדורגל עטור הישגים, הוא זן נדיר של מאמן שהפך למנהיג של קבוצה, מועדון וקהילה. הוא שינה ועיצב מחדש את התרבות הארגונית של ליברפול, נטע אמונה בשחקנים ובאוהדים, ויצר חיבור מרגש עם העיר וקהילת הכדורגל כולה.

רוצה לקרוא

תפריט נגישות