נעם מלוטם

אענה לך בהקדם האפשרי

06:42 PM

היי, אני נעם מלוטם. איך אפשר לעזור לך?

Chat


name

email/phone

message


חזרה

סודות מאי קטן ביפן שהופכים מנהלים למאושרים יותר

בנאומו הסוחף של סטיב ג'ובס באוניברסיטת סטנפורד בשנת 2005 הוא מציע למאזינים מצפן פנימי בדמות שאלה פילוסופית אחת: "אם היום הוא היום האחרון בחיי, האם אני באמת רוצה לעשות היום את מה שתכננתי?" התשובה לשאלה זו יכולה להסביר את השינויים הרבים וההחלטות האמיצות שקיבל ג'ובס עצמו בחייו שרבות מהן מעצבות עד היום את חיינו בדמות מוצריה המהפכניים של אפל או הסרטים המצוירים של פיקסאר (חברה נוספת שהקים). מפתיע לחשוב כי החלטות עסקיות שהובילו להצלחה מסחרית מסחררת מושפעות לא בהכרח מסקירה רציונאלית של שווקים וזירה עסקית אלא דווקא פילוסופיה וחיפוש עצמי.

ג'ובס לא לבד. החיבור שבין פילוסופיה מהמזרח הרחוק למנהיגות, ניהול וקבלת החלטות הוא אחד הטרנדים הגדולים ביותר בשנים האחרונות עם כניסתן של פרקטיקות המדיטציה והמיינדפולנס למיינסטרים העסקי. מארק בנואיף (Benoiff) מנכ"ל salesforce, ביל ג'ורג' ממדטרוניקס, גורו הטלוויזיה אופרה ווינפרי ורבים אחרים העידו על עצמם כי מדיטציה מסייעת להם להתגבר על לחצי היומיום ולהגיע לבהירות מחשבתית. באחד המחקרים האחרונים בהרווארד טענו חוקרים כי תהליכי התבוננות פנימית כוללים זיקוק ערכים, מטרות אישיות ואיתור מקורות אנרגיה ומהווים בסיס להצלחה עסקית.

אך הפילוסופיה המשלבת בין הרוחני לעסקי נולדה כבר לפני אלפי שנים ומקורה בשורת איים קטנה ביפן בשם "אוקינאווה" (Okinawa). האיים מפורסמים בעיקר בכמות הגדולה ביותר של אנשים (ביחס לאוכלוסייה הכללית) שחצו את גיל 100. תוחלת החיים ביפן עצמה היא הגבוהה בעולם- 83.98.

אנשי אוקינאווה מאמינים כי תוחלת החיים הארוכה שלהם מקורה באיזון הפנימי שלהם לו הם קוראים איקיגאי (Ikigai). פירוש המילה איקיגאי הוא "משהו ששווה לחיות בשבילו" והיא למעשה דרך חיים השואפת למצוא איזון בין הרוחני לפרקטי- איזון בין התשוקות והכישרונות שלנו לבין מה שהעולם צריך ומוכן לשלם עליו.

חוסר איזון יכול להגיע כאשר מצאנו למשל את התשוקה שלנו ואת מה שאנחנו אוהבים, אך התגמול הכלכלי על כך אינו מספק. מנגד, נוכל למצוא משהו שאנחנו טובים בו ומקבלים עליו שכר הולם, אך מרגישים ריקנות וחוסר סיפוק.

אז איך מוצאים את האקיגאי שלנו?
התהליך מתחיל עם מענה על 4 השאלות הבאות, שחלקן מצריכות מחקר והתעמקות:
1. מה אני אוהבת לעשות?
2. במה אני טוב.
3. עבור מה אני יכול לקבל שכר היום?
מה העולם צריך?

יתכן ולא נצליח בשלב הראשון לענות על כל השאלות בצורה כנה, אך מדובר במסע שמצריך אורך רוח. עבור אנשי אוקינוואה איקיגאי הוא דרך חיים בת אלפי שנים, אך יתכן והיא יכולה לתת תשובה לחלק מהאתגרים של העולם המערבי שעובד קשה מאי פעם, אך אינו מאושר. איקיגאי יכול לשמש ככלי לחיפוש עצמי עבור מנהלים שמחפשים מוטיבציה או לחילופין צריכים להניע את עובדיהם לפעולה. מדובר בכלי שיכול לעזור בתהליכים של שינוי ארגוני או קטליזטור לקבלת החלטות אמיצות.

נאומו של סטיב ג'ובס לא הגיע יש מאין. ג'ובס ביקר ביפן פעמים רבות, תרגל מדיטציה והיה חסיד של זן בודהיסטי ואף הושפע מהתרבות היפנית המינימליסטית בעיצובים הנקיים והאסתטיים של מוצרי אפל. את מה שהוא הבין בשנות ה80 מתחילים מנהלים להבין ולתרגל היום, 30 שנה אח"כ, בעולם תחרותי מאי פעם וחסר יציבות. בעולם שצריך איזון- נראה כי לקשישים היפנים של אוקינוואה יש עוד הרבה מה ללמד אותנו.

מקורות:
http:// https://hbr.org/2014/09/how-philosophy-makes-you-a-better-leader
http:// https://medium.com/thrive-global/ikigai-the-japanese-secret-to-a-long-and-happy-life-might-just-help-you-live-a-more-fulfilling-9871d01992b7
http:// https://www.businessinsider.com/ceos-who-meditate-2012-5#salesforcecoms-marc-benioff-started-to-meditate-because-his-job-at-oracle-was-so-stressful-2
http:// https://www.nippon.com/en/currents/d00010/


*סלב לייבין הוא יועץ ארגוני בלוטם

 

Explore more

Blog

סקר לוטם

סקר שיזמה לוטם ונערך באמצעות מכון המחקר רושינק אסטרטגיה, מצא כי למלחמת חרבות ברזל השפעה משמעותית על מצב העובדים והמנהלים.ות במשק.  

רוצה לקרוא
Special

Lotem Hub

סטודנטים בתחומי הייעוץ הניהולי? בלוטם אסטרטגיות לפיתוח ארגונים, חברת הייעוץ המובילה בישראל, תוכלו להשתלב במשרת סטודנט ולקחת חלק משמעותי בפרויקטים מגוונים. Lotem Hub הינה חממה להתנסות ולמידה עם תמיכה ומנטורינג של בכירים ומנוסים בתחום.

רוצה לקרוא
Blog

יורגן קלופ מאמן את כולנו למנהיגות יוצאת דופן

השבוע (19.5.2024) סיים יורגן קלופ את תפקידו כמאמן קבוצת הכדורגל ליברפול, לאחר כמעט עשור. הוא לקח קבוצה מפוררת וחסרת תקווה, והביא אותה לזכייה באליפות אנגליה, אליפות אירופה ועוד כמה גביעים שאסף בדרך. אבל קלופ הוא יותר ממאמן כדורגל עטור הישגים, הוא זן נדיר של מאמן שהפך למנהיג של קבוצה, מועדון וקהילה. הוא שינה ועיצב מחדש את התרבות הארגונית של ליברפול, נטע אמונה בשחקנים ובאוהדים, ויצר חיבור מרגש עם העיר וקהילת הכדורגל כולה.

רוצה לקרוא

תפריט נגישות